Nacionālais ziņojums par vides stāvokli - 2008. - 2011.

Sertificētā bioloģiskā lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība



Bioloģiskā lauksaimniecība ir vidi saudzējoša lauksaimniecība, kas nodrošina bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu un kuras pamatā ir saudzīga dabas resursu izmantošana. Bioloģiskās lauksaimniecības pamatprincipi ir definēti Eiropas Padomes regulā Nr.834/2007 par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu un par regulas Nr.2092/91 atcelšanu un tie ir:
1) ievērot dabas sistēmas un ciklus, kā arī saglabāt un veicināt augsnes, ūdeņu, augu un dzīvnieku veselību un to savstarpējo līdzsvaru,
2) sekmēt bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu,
3) atbildīgi izmantot tādus enerģijas un dabas resursus, kā ūdens, augsne, organiskā viela un gaiss,
4) ievērot augstus dzīvnieku labturības standartus un dzīvnieku sugām raksturīgas uzvedības vajadzības.

Bioloģiskā lauksaimniecība balstīta uz saimniekošanas metodēm, kas dod iespēju ierobežot jebkādu ārēju resursu izmantošanu vai, ja tas nav iespējams, izmantot resursus no bioloģiskajām saimniecībām, dabiskas vai dabiski iegūtas vielas, kā arī vāji šķīstošus augsnes ielabošanai nepieciešamas vielas.
Bioloģiskās lauksaimniecības produkti tiek ražoti uzturot dzīvos organismus augsnē, veicinot augsnes dabīgo auglību, augsnes stabilitāti un augsnes bioloģisko daudzveidību. Augi tiek nodrošināti ar barības vielām galvenokārt izmantojot augsnes ekosistēmu, kā arī augu un dzīvnieku atliekas un blakusproduktus kā otrreizēji izmantotus resursus. Augu un dzīvnieku veselība tiek uzturēta ar profilaktisku pasākumu kompleksu, veicinot imunitāti, kā arī izvēloties piemērotas šķirnes vai sugas.
Bioloģiskās lauksaimniecības platības gadu no gada palielinās. Pēdējos trīs gados bioloģiskās sertificētās platības ir palielinājušās par 14%.
Bioloģiskajā lauksaimniecībā iesaistās ar vien jaunas saimniecības. Ja Latvijā 2009.gadā uzsāka saimniekot ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm 12 jaunas saimniecības, 2010.gadā 213 saimniecības, bet 2011.gadā jau vairāk kā 400 saimniecības. 2012.gada sākumā saimniecību skaits, kas nodarbojas ar bioloģisko lauksaimniecību, sasniedza 3484 saimniecības.



Lai gan pēdējos gados bioloģiski sertificēto saimniecību skaits samazinās, to izmantotajām LIZ platībām ir stabila tendence nedaudz palielināties gadu no gada. 2011.gadā sertificētās lauksaimniecībā izmantojamās zemes (LIZ) platības aizņēma 184 120 ha jeb aptuveni 10% no kopējās LIZ platībām valstī. No tiem 130 tūkst. ha bija sertificēti kā bioloģiskās lauksaimniecības platības, vairāk kā 18 tūkst. ha bija pārejas periodā un 36 tūkst. ha uzsākts pārejas periods.



Pēdējā gada laikā bioloģiski sertificētās platības ir palielinājušās par 10%.
Vislielākās bioloģiski sertificētās un pārejas perioda platības aizņem ilggadīgie zālāji, pļavas un ganības, jo bioloģiskajā lauksaimniecībā dominējošā ir lopkopības nozare.
Vēl joprojām tikai mazākā daļa no bioloģiski saražotās produkcijas nonāk tirgū. 2011.gadā tika realizēti 25 % no saražotajiem graudiem, 23,1% kartupeļiem, 32% augļiem un ogām, bet dārzeņiem tikai 19% un 41,8% gaļai. No realizētā produktu apjoma tikai daļa tiek realizēta kā bioloģiskā.

AVOTS: LR Zemkopības ministrija www.zm.gov.lv